Úspěšní absolventi

Mgr. Luděk Jiráček

Vedoucí oddělení kanceláře Rady Energetického regulačního úřadu, bývalý spolupracovník Výzkumného centra AMO, absolvent bakalářského oboru Politologie a mezinárodní vztahy a magisterského oboru Bezpečnostní studia na CEVRO Institutu

Vysoké školy vám úspěch v životě nezaručí. CEVRO Institut vám však k úspěchu napomůže. Já už svoji šanci využil.

Pět otázek a odpovědí

Jaká je Vaše současná pracovní pozice?
Jsem vedoucím oddělení kanceláře Rady Energetického regulačního úřadu.

Proč jste si vybral zrovna VŠ CEVRO Institut?
Kvalita pedagogického sboru, historické prostory a umístění školy v samém centru Prahy.

Změnila škola Váš život, pokud ano, jak?
Nejdůležitější okamžik pro moji kariéru a život nastal během studia v roce 2010, kdy jsem získal stáž v LKA a následně v roce 2013 v PCTR. Tím jsem dostal příležitost získat mnoho pracovních a životních zkušeností, které jsou opravdu k nezaplacení (pozn. v dobrém i špatném slova smyslu:). Za významnou zkušenost považuji i své roční studium ve Švédsku v rámci Erasmus programu a samozřejmě další zahraniční cesty - včetně těch pracovních-, které jsem absolvoval díky naší škole a působení v LKA. Tyto cesty mi totiž otevřely oči a bohužel také ukázaly, jak jsme stále poznamenáni bývalým režimem. Na druhou stranu každá země má své klady i zápory, a pokud budeme pouze naříkat a ukazovat na ostatní, nic se nezmění.

Pomohl Vám diplom z CI při profesním uplatnění?
Mohu konstatovat, že diplom a znalosti získané během studia mi pomohly zcela zásadně. Vše začalo v druhém ročníku bakalářského studia, kdy jsem dostal šanci podílet se na činnosti LKA v čele s Mgr. Jiřím Kozákem. Poté záleželo spíše na mně, jestli dokáži tuto příležitost využít a posouvat se dál či nikoliv. Postupem času jsem se tak začal stále více podílet na zajímavých projektech LKA a později i na různých projektech naší školy. Stálo to hodně potu, občas naprosté vyčerpání a odříkávání, ale myslím si, že se za uplynulé roky práce nemusím stydět. Nyní, jak jsem již uvedl, se podílím zejména na činnosti PCTR vedené velmi vzácným člověkem dr. Alexandrem Vondrou. Co bude dál, se uvidí.

Co byste doporučil studentům, aby byli lépe připraveni na budoucí kariéru?
Ke všemu přistupovat zodpovědně, na 100 % a hlavně s pokorou. Není nic horšího, než setkání s člověkem, který si myslí, že je mistr světa a v reálu je teprve na začátku. Tito lidé bohužel na této úrovni zůstanou navždy a nikdy nebudou v ruce držet pohár pro vítěze v nejvyšší lize. Dále doporučuji získat praxi již během studia a vycestovat alespoň na jeden rok do zahraničí. Je tedy velmi důležité na sobě pracovat, rozvíjet se a nechtít všechno hned a zadarmo. Pokud je člověk k sobě kritický, tak je to o to jednodušší. Důležité je opravdu si uvědomit, že na Vás nikdo nečeká. Když si to nepřipustíte během studia, poznáte to při prvním hledání pracovní pozice.

Kdybyste měl říct jeden, pro Vás nejdůležitější důvod, proč studovat právě CEVRO Institut, který by to byl?
Šance se kvalitně vzdělávat a rozvíjet.