Úspěšní absolventi

Mgr. Petr Macinka

soukromý podnikatel v oboru komunikace, tiskový mluvčí Institutu Václava Klause a absolvent oboru Politologie a mezinárodní vztahy na CEVRO Institutu

CEVRO Institut je pro mě elitní vzdělávací instituce, která mi díky unikátní skladbě předmětů, věhlasným vyučujícím a kritickému myšlení ukázala, jak současný svět funguje a naučila mě s tím pracovat.

Osm otázek a odpovědí

Jaká je Vaše současná pracovní pozice?
Jsem podnikatel v oboru komunikace. Mezi mé nejvýznamnější klienty patří Institut Václava Klause, což je vlastně docela logické, protože právě v týmu druhého českého prezidenta jsem pracoval takřka celé jeho druhé volební období (a také po celou dobu svého studia na CEVRO Institutu).

Proč jste si vybral zrovna VŠ CEVRO Institut?
Moje studium politologie na CI bylo výsledkem souběhu několika následujících faktorů:

Změnila škola Váš život, pokud ano, jak?
Ano, udělal jsem obří radost rodičům, když jsem jim oznámil, že jsem nejprve Bc. a o několik let později Mgr.
Kromě toho jsem především udělal obří službu sám sobě, protože jsem díky unikátní skladbě předmětů a vyučujících během těch několika málo let pochopil, jak náš současný svět funguje, a naučil se s tím pracovat.
Nepochybuji o tom – a opakovaně se znovu a znovu utvrzuji – že tento rozměr zůstává studentům podobných oborů na ostatních vysokých školách navždy zcela ukryt. Svět je plný politologů, kteří bohužel nikdy nepochopí, o co tu doopravdy jde.

Pomohl Vám diplom z CI při profesním uplatnění?
Nejde jen o diplom, jde celkově o vzdělání. Zodpovědně mohu prohlásit, že investice do vlastního studia (do toho, které jsem úspěšně dokončil na CEVRO Institutu), byla tou nejlepší investicí, kterou jsem v životě učinil.
Každý by si měl umět říci: "když teď budu pět-šest let studovat, nic to nezmění na tom, že budu muset stejně ještě několik desítek let pracovat."
Přitom je naprosto nepochybné, že práce s diplomem může být tisíckrát zajímavější, než práce bez něj. Nejste-li tedy zrovna Michelangelo Buonarroti, nebo někdo podobný. (Pozn.: je statisticky prokázáno, že takový Michelangelo se narodí zhruba jednou za 500 let, což odpovídá době, za kterou lze CEVRO Institut vystudovat až 100 x)

Co byste doporučil studentům, aby byli lépe připraveni na budoucí kariéru?
Mějte oči otevřené, buďte přiměřeně aktivní, všímejte si dobře svého okolí a buďte hrdí na kolektiv, jehož jste součástí! Z vašich kolegů ve škole se časem mohou stát významní byznys partneři, anebo zásadní spojenci na frontách, které třeba ještě nevznikly, ale na nichž se jednou budou rozhodovat velké věci.

Život není pouze o studiu a práci. Jak nejraději trávíte volný čas?
Baví mě hrát tenis, ačkoliv to vůbec neumím. Po letech tvrdého tréninku mohu říci, že úder, který mi už jde docela slušně, je dvojchyba :-). 

Co nám na sebe prásknete/pustíte :-)?
Sice jsem v Kanceláři prezidenta republiky pět let nekompromisně nosil oblek a kravatu, a to i na místech, kde by leckdo řekl, že to není možné (třeba uprostřed tropické džungle na ostrově Borneo), ale přesto jsem trochu potetovanej a hraju na kytaru v trash metalové kapele, co drtí Slayer revival. Jmenujeme se Player a v jednom docela prestižním německém hudebním časopisu o nás napsali, že jsme nejlepší evropský cover Slayeru. Hell Awaits!!!

Kdybyste měl říct jeden, pro Vás nejdůležitější důvod, proč studovat právě CEVRO Institut, který by to byl?
To už je zase vážnější otázka. Nevím, zda se to smí říkat nahlas (aby třeba náhle nepodražilo školné...), ale vždy mě naprosto fascinovala skutečnost, kdy věhlasní profesoři slavných českých univerzit, kteří na nich obvykle přednáší pro stovky studentů v obřích aulách, tu před námi stojí v učebně v Jungmannově ulici a vtloukají nám do hlavy úplně stejný obsah přednášky. Akorát nás je tu sotva dvacet a můžeme se jich kdykoliv zeptat, na co chceme.
Nevěřím tomu, že třeba na právnické fakultě mají studenti podobnou možnost, jakkoliv si nijak nedovoluji zpochybňovat kvalitu a erudici tamních doktorandů či asistentů, kteří vedou jednotlivá cvičení.