Úspěšní absolventi

plk. Mgr. Radek Kislinger

rada – vyšetřovatel požárů na generálním ředitelství Hasičského záchranného sboru Ministerstva vnitra ČR a absolvent CEVRO Institutu

CEVRO Institut je vysokou školou, kde se teorie potkává s realitou.

Osm otázek a odpovědí

Jaká je Vaše současná pracovní pozice?
Působím na pozici rady – vyšetřovatele požárů na generálním ředitelství Hasičského záchranného sboru Ministerstva vnitra ČR. Jsem odborným garantem oboru zjišťování příčin vzniku požárů, který v rámci výkonu státního požárního dozoru provádí Hasičské záchranné sbory jednotlivých krajů. V praxi to znamená, že se podílím na stanovení hlavních směrů rozvoje tohoto oboru u HZS ČR, provádím metodický odborný dohled nebo připravuji normativní a řídící dokumenty pro HZS ČR.

Proč jste si vybral zrovna VŠ CEVRO Institut?
Po mých dlouholetých studijních peripetiích na jiných školách jsem hledal takovou školu, která by mě svým studijním obsahem zaujala. Zjistil jsem, že nejsem úplně inženýrský typ. Jsou mi blízké obory, kde se prolínají právní problematiky, pohled na státní správu, historie, manažerské postupy se zkušenostmi z praxe. Také jsem hledal vysokou školu, která by mi v rámci mého fungování ve státní správě byla k něčemu dobrá. Důležité pro mě byly také reference. Hledal jsem vzdělávání, kde se teorie potkává s realitou, a to jsem tady našel. Navíc mi vyhovoval i výukový režim a místo.

Změnila škola Váš život, pokud ano, jak?
Škola můj život změnila zásadně. Již v průběhu studia moji nadřízení hodnotili můj osobní posun velice kladně. Člověk to na sobě nepozná, ale navenek máte větší rozhled, dokážete lépe využívat nabytých vědomostí. Po ukončení studia jsem měl štěstí a byl jsem povýšen. Díky škole jsem také získal velice zajímavé kontakty a nové přátele. Z pohledu vynaložených investic jsem nadmíru spokojen. Tenhle obchod se mi opravdu vyplatil :-)

Pomohl Vám diplom z CI při profesním uplatnění?
Ano, pomohl mi velice. Díky diplomu jsem v práci získal lepší pozici. Navíc se v určitých oblastech orientuji mnohem lépe než dříve.

Co byste doporučil studentům, aby byli lépe připraveni na budoucí kariéru?
Z oboru, který jsem teď nově poznal, mám novou životní „hlášku“. Vše musí být akorát. A platí to na vše. Hodně věcí se musí řešit pozvolnými, postupnými a logicky navazujícími kroky. Cokoliv je náhlé, mnohdy nepřináší nic dobrého. Zásadní je také volba oboru a dobré promyšlení životního plánu. Zejména ve státní správě je to běh na dlouho trať. Samozřejmě zde existují „skokani roku“, ale ti mnohdy nemají klidnou půdu pod nohama. Hlavní je mít cíl a vnitřní vizi.

Život není pouze o studiu a práci. Jak nejraději trávíte volný čas?
Když jsem dokončil školu, zjistila moje žena, že naši prapředci byli skláři. Náhoda tomu chtěla a ve Světlé nad Sázavou se otevřel rekvalifikační kurz skláře pro duté sklo. Tak jsem se přihlásil a po půl roce jsem úspěšně složil zkoušky. Takže jsem navázal na zapomenuté kořeny naší rodiny. Došlo to tak daleko, že mám již doma svoji pec a sám si foukám sklo. Manželka mi dokonce jako dárek nechala zaregistrovat ochrannou známku KISLINGER. Člověk nikdy neví, kdy ji budeme potřebovat. :-)

Co nám na sebe prásknete/pustíte :-)?
Možná to potká každého, kdo tráví hodně času v kanceláři – bolest zad. Hledal jsem na to nějaké vhodné cvičení a narazil jsem na koloběžky. Jako u všeho co dělám, i tady jsem to dotáhl do maxima. Začal jsem jezdit na závody. Dnes již třetím rokem jezdím mistrovství ČR (tzv. Rollo liga), také na závody v Evropě. Dvakrát jsem byl na mistrovství světa koloběhu. Vtáhnul jsem do tohoto sportu i dceru, která se vloni stala vícemistryní za žáky a získala i zlatou medaili na mistrovství světa v Německu ve štafetě. :-)
Jsem rád, že stále existuje jeden velice úspěšný web pozary.cz, který jsme kolem roku 2000 založili s jeho současným šéfem a vyšetřovatelem požárů v Praze Martinem Kavkou. Později jsem ze serveru odešel, abych mohl dělat šéfredaktora časopisu RESCUE report, který například organizuje velice úspěšnou soutěž Zlatý záchranářský kříž. Jedná se o soutěž, která hodnotí významné záchranářské činy laiků i profesionálů. Vítězům cenu předávají prezidenti ČR a SR. S časopisem RESCUE report jsme se dokonce dvakrát umístili na třetím místě v soutěži Zlatý středník. Všem projektům, kterým jsem se věnoval, jsem věřil a byl jsem přesvědčen, že dané věci mají opravdový smysl. Nabíjelo mě to neskutečnou urputností a vytrvalostí. Třeba u zmiňovaného webu byly opravdové pozitivní výsledky vidět až po cca sedmi letech. Myslím si, že dnes neexistuje hasič, který by tento server neznal.

Kdybyste měl říct jeden, pro Vás nejdůležitější, důvod, proč studovat právě CEVRO Institut, který by to byl?
Skutečné vědomostní obohacení, které se dá v životě reálně využít.