Jeden den v kůži poslance? Je to řehole

V regionální příloze MF Dnes vyšel 17. dubna text jednoho z účastníků českobudějovické Parlamentní simulace o této akci. Celý tento text, jehož autorem je student Jan Škoda, si můžete přečíst níže.

Jeden den v kůži poslance? Je to řehole

Jan Škoda, student Biskupského gymnázia České Budějovice

Hra na Poslaneckou sněmovnu: budějovičtí studenti si vyzkoušeli práci vrcholných politiků

Nervozita roste. Sedím v zasedacím sále Krajského úřadu v Českých Budějovicích a usilovně přemýšlím. Se spolustraníky z KDU-ČSL diskutujeme nad novelou zákona o studentských brigádách, která upravuje zdanění příjmů. Do našeho kroužku nakukují příslušníci ostatních politických klubů a snaží se zachytit střípky hovoru. Vtom se ozývá hlas ze sálu a my se přesouváme na druhé čtení zákona.

Ne, tohle nejsou zápisky z jednání Poslanecké sněmovny a já nejsem poslanec. Ale v pondělí jsem si na něj hrál. Vysoká škola CEVRO Institut působící v Praze a v Českém Krumlově uspořádala už třetí parlamentní simulaci. Čtyři desítky studentů středních škol v nich napodobují jednání Sněmovny a stran. Nad vším dohlíží organizátoři, kteří jednotlivé úkony hodnotí a komentují.

Ráno vcházím do budovy úřadu se skupinou slavnostně oblečených studentů z Biskupského gymnázia. Pořadatelé nás zařazují do politických stran: stávají se z nás příslušníci ODS, ČSSD, Strany zelených, KSČM a KDU-ČSL, připraveni hájit zájmy své partaje. Rozložení politických sil nekopíruje Sněmovnu, zde má každá strana přibližně stejný počet poslanců. Aby náhodou někdo se svými názory „neujel“, organizátoři nám poskytují podrobný argumentář. Individualitě se moc nepřeje, důležitá je strana. Jako ve skutečnosti.

Se spolustraníky se přesouváme před sál, kde se pouštíme do hlasité diskuse o novele zákona o brigádách. „Co nahradit přesně určenou částku výdělku spojením 'trojnásobek minimální mzdy'?“ navrhuje kolegyně a ostatní přikyvují. Podle argumentáře naše strana KDU-ČSL nemá vyhraněný názor, ODS a zelení vystupují pro, ČSSD a KSČM proti. Váháme nad zvýšením sazby daně, hrajeme si se slovy, ale nakonec se dobíráme výsledku.

Nad následnou prezentací úprav zákona se u řečnického pultíku střídají poslanci. Vybarvují se přirození lídři. „Skutečně považujete miliardu pro studenty za malou částku? My si to nemyslíme,“ říká člen ČSSD. „Vaše nesmyslné předvolební sliby zatíží pokladnu stokrát víc,“ ohrazuje se mladík z ODS. Studenti napodobují styl současných politiků, chytají se za slovo, obviňují z populismu. Nikdy však neklesnou k lacinému urážení.

Po druhém čtení zákona se znovu přesouváme do kuloárů, kde dochází k výměně názorů se zástupci jednotlivých stran. Nakonec dojdeme ke kompromisu a přesouváme se k hlasování. Atmosféra houstne. Ruce pro návrh úpravy zákona zvedá ODS, Strana zelených, KDU-ČSL i komunisté. Proti zůstává ČSSD, což znamená jediné: novela zákona o studentských brigádách prochází.

Ozývá se potlesk, ale simulace ještě nekončí. Čeká nás tisková konference. Funkce novináře se ujímá pedagog a postupně si k pultíku s - mikrofonem zve poslance. Přicházím na řadu. Jsem nervózní. Novinář se ptá, jak křesťanským voličům vysvětlím spolupráci s komunisty. Improvizuji. „Pro návrh, který nediskriminuje a nepenalizuje schopné lidi, zvedneme ruku vždycky. I s komunisty,“ objasňuji. Politika je řehole. I ta „jenom jako“.

Akce končí. „Zábavnou formou jsem si zkusil, jak funguje parlament a jak je těžké dojít ke shodě,“ pochvaluje si 18letý Filip Baloušek.

Organizátorka Petra Haitmannová si libuje: „Máme ohromnou radost, že zájem o simulace stoupá.“ Zároveň zve na další budějovickou hru na poslance. Naplánovaná je na začátek listopadu.