Mike´s Place: Láska, Blues a Teror v Tel Avivu 2003 (veřejná akce)

Datum konání akce:

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) a nakladatelství Aligier uspořádaly 26. listopadu veřejnou přednášku s názvem: „Mike’s place: láska, blues a teror v Tel Avivu“. Akci zahájil Alexandr Vondra, ředitel PCTR a bývalý ministr obrany a zahraničí ČR a poté moderoval Jiří  Š. Cieslar z vysoké školy CEVRO Institut. Hlavním řečníkem byl Joshua Faudem, dokumentarista, spoluautor komiksové knihy Mike´s Place a svědek atentátu v Tel Avivu v roce 2003.

Hlavní host svou přednášku zahájil krátkou informací o aktuálním dění v Izraeli a o atentátu v Paříži. Joshua, který se narodil v Detroitu a v 6 letech se přestěhoval do Jeruzaléma, si již od mala přál být filmařem. Po studiu na pražské FAMU se vrátil zpět do Izraele, kde začal pracovat jako barman u svého starého známého, v podniku Mike’s place. „Byl to výjimečný podnik v celém okolí. Potkávali se zde lidé mnoha národností, nikdo neřešil, jakého je vyznání a všichni se každý večer bavili,“ uvedl Joshua Faudem během přednášky.

Původně měl Joshua točit film o ruských emigrantech, avšak když dostal nabídku od amerického režiséra Jacka Baxtera natočit a zároveň režírovat dokument o podniku Mike’s place, neodmítl. „Natáčeli jsme personál i návštěvníky klubu. Ptali jsme se jich, proč si vybrali zrovna Mike’s place. Každý den tam hrála živá hudba,“ uvedl. „Seděli jsme s Jackem na zahrádce před barem a probírali další plány, které se týkali natáčení. Skočil jsem si dovnitř pro pití. A v tom se to stalo. Najednou kolem sebe vidím své mrtvé kamarády a spoustu zraněných. Byl jsem v šoku, ale běžel jsem pro kameru a snažil se tu situaci zachytit.“ Svou řeč obohatil nejen o ukázky z dokumentu Blues by the Beach, ale také upoutávkou na komiksovou knihu Mike’s place, pravdivý příběh o lásce, blues a teror v Tel Avivu, jíž je autorem. Po strhujícím vyprávění přišel čas na dotazy. Setkání bylo zakončeno autogramiádou knihy Mike´s Place (nové české vydání), jež bylo možné na místě za zvýhodněnou cenu zakoupit.

Za mediální podporu děkujeme Česko-izraelské smíšené obchodní komoře, Občanskému Institutu, CEVRO, Eretz.cz a recenzovanému časopisu Obrana a strategie.

Galerie