Oteplení vztahů mezi Izraelem a arabskými zeměmi: trumf zahraniční politiky D. Trumpa

Datum konání akce:

Den po slavnostní inauguraci nového prezidenta Spojených států amerických Joe Bidena uspořádalo Centrum transatlantických vztahů (PCTR) CEVRO Institutu diskusi Arab – Israeli Thaw: Triumph of U.S. Foreign Policy (Oteplení vztahů mezi Izraelem a arabskými zeměmi: trumf zahraniční politiky D. Trumpa).  

Ke zhodnocení  bezpochyby největšího úspěchu odcházející administrativy Donalda Trumpa v oblasti zahraniční politiky, kterým bylo uzavření  dohod o spolupráci mezi Státem Izrael a Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem, Súdánem a Marockým královstvím, pozvalo PCTR velvyslankyni  Marockého království v České republice Hananu Saadi, izraelského velvyslance Daniela Merona a poslance Evropského parlamentu za ODS Jana Zahradila. Debatu uvedl a moderoval předseda Rady PCTR a poslanec Evropského parlamentu Alexandr Vondra

Online debata, která se konala 21. ledna, se zaměřila zejména na přínos uzavřených dohod pro vztahy Izraele s těmito čtyřmi arabskými zeměmi, ale také na jejich dopad na bezpečnost Evropy.  Proběhla ve spolupráci s frakcí Evropští konzervativci a reformisté Evropského parlamentu. 

Přepis debaty najdete v dokumentu ke stažení níže. 

Galerie