Policy paper: Česká republika ve Společné bezpečnostní a obranné politice EU: audit a perspektivy

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) uskutečnilo za podpory Zastoupení Evropské komise v České republice v roce 2014 projekt „Česká republika ve Společné bezpečnostní a obranné politice EU mezi minulostí a budoucností: audit a perspektivy“, který se konal při příležitosti desátého výročí členství ČR v Evropské unii. Jedním z cílů bylo za aktivní účasti vybraných odborníků vypracovat empirickou a analytickou studii, kterou je nyní možné stáhnout v PDF formátu zdarma.

Na tvorbě se podíleli Michal Kořan, zástupce ředitele Ústavu mezinárodních vztahů; Petr Nečas, pedagog a bývalý předseda vlády ČR; Jan Österreicher, garant oboru Bezpečnostních studií na vysoké škole CEVRO Institut a ředitel Vojenského zdravotního ústavu Armády České republiky; Bohuslav Pernica působící na Ústavu regionálních a bezpečnostních věd, Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice; Jiří Šedivý, bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky a garant programu MPA – Bezpečnostní a krizový management na vysoké škole CEVRO Institut; Pavel Štalmach, Vojenské zpravodajství a bývalý náměstek ministra obrany pro ekonomiku; Alexandr Vondra, ředitel Centra transatlantických vztahů, bývalý ministr obrany a bývalý ministr zahraničních věcí ČR.

Poděkování za finanční podporu tohoto policy paperu také patří společnosti RWE Česká republika. Tištěnou verzi publikace si můžete zdarma vyzvednout v knihovně vysoké školy CEVRO Institut (Jungmannova 17, Praha 1) či při našich veřejných akcích.

Obsah policy paperu:

  1. Pavel Štalmach: BEZPEČNOSTNÍ PROSTŘEDÍ – VČERA, DNES A ZÍTRA (POHLED Z PRAHY)
  2. Petr Nečas: EVROPSKÁ „ARMÁDA“ A PROBLÉM STÁTNÍ SUVERENITY: ROZHODOVÁNÍ V EVROPSKÉ RADĚ
  3. Alexandr Vondra: ČESKÁ REPUBLIKA MEZI NATO A SBOP
  4. Jiří Šedivý a Alexandr Vondra: EVROPSKÉ VOJENSKÉ STRUKTURY A SCHOPNOSTI A POSTAVENÍ ČR
  5. Jan Österreicher: MISE POD VLAJKOU EU: SCHOPNOSTI A SPECIALIZACE ČR
  6. Michal Kořan: SBOP A VISEGRÁDSKÁ SKUPINA
  7. Bohuslav Pernica: LIDÉ, PENÍZE A PRIORITY