Prof. Miroslav Novák spolu s dalšími politology proti přímé volbě prezidenta

Odborný garant oboru Politologie na vysoké škole CEVRO Institut patří mezi politology, kteří dlouhodobě odmítají změnu způsobu volby prezidenta republiky. Naposledy to potvrdil na konferenci v Senátu, konané 24. 5. 2011.

Spolu s ním odmítli přímou volbu i další politologové – Michal Klíma, Michal Kubát a Tomáš Lebeda, který též pedagogicky působí na CEVRO Institutu.

Více o stanoviscích politologů na zde.

Server ceskenoviny.cz o stanovisku prof. Nováka informoval takto:

"Proti změně způsobu volby dolní komory se postavil profesor politologie Miroslav Novák z Karlovy univerzity, podle něhož by to oslabilo standardní politické strany a ´měli bychom samé Věci veřejné´. V otázce přímé volby prezidenta ale s Klímou souhlasil. Podle Nováka je v Česku tradice prezidentů, kteří překračují své pravomoci, a přímo volená hlava státu by k tomu mohla využívat argument, že byla zvolena nadpoloviční většinou občanů. Za nedostatečný důvod označil Novák to, že si přímou volbu přeje podle průzkumů většina občanů, neboť veřejné mínění je podle něj proměnlivé."

K tématu přímé volby se nedávno vyslovil i další politolog z CEVRO Institutu Ladislav Mrklas, a to pro server novinky.cz (viz zde). Jeho vyjádření však bylo značně zkresleno a vytrženo z kontextu, proto je uvádíme v plném znění. .