
Centrum středoevropských studií
Centrum středoevropských studií je společným vědeckým a výzkumným pracovištěm Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR (MÚA) a vysoké školy CEVRO Institut. Úkolem pracoviště je umožnit všestrannou spolupráci v oblasti základního a aplikovaného výzkumu, společných aktivit při koncipování a řešení vědeckovýzkumných projektů a při výuce vysokoškolských studentů. Ředitelem centra je PhDr. Petr Valenta, Ph.D. Zástupcem ředitele pro vědeckou činnost pak dr. phil. Rudolf Kučera, Ph.D.
Členové centra:
- PhDr. Daniela Brádlerová, Ph.D.
- doc. PhDr. Martin Jemelka, Ph.D.
- PhDr. Michal Pehr, Ph.D.
- PhDr. Petr Valenta, Ph.D.
- PhDr. Luboš Velek, Ph.D.
- PhDr. Pavel Žáček, Ph.D.
Aktivity centra:
- Prezentace edičního projektu dokumentů rakouské zahraniční politiky 1918-1938: Außenpolitische Dokumente der Republik Österreich 1918–1938
20. října 2016 uspořádalo Centrum středoevropských studií společně s Institutem mezinárodních studií FSV UK a Rakouským kulturním fórem seminář věnovaný zahraniční politice Rakouska v meziválečném období. Více o akci naleznete zde.
- Osvobození, revoluce, transformace
Centrum středoevropských studií uspořádalo ve dnech 5. a 6. listopadu 2015 mezinárodní vědeckou konferenci věnovanou problematice roku 1945 v interdisciplinární perspektivě. Vedle českých badatelů vystoupili rovněž hosté ze Spojených států, Německa nebo Itálie. Více o akci najdete zde.
- 70 let Mezinárodního měnového fondu: středoevropské souvislosti a nové výzvy
Centrum středoevropských studií a Centrum transatlantických vztahů uspořádalo 14. 11. 2014 konferenci 70 let Mezinárodního měnového fondu: středoevropské souvislosti a nové výzvy, Pocta Janu Viktoru Mládkovi. Více o akci naleznete zde.
- Agrarismus ve střední a východní Evropě 19. a 20. století
Ve dnech 24. - 25. 10. 2013 proběhla mezinárodní vědecká konference Agrarismus ve střední a východní Evropě 19. a 20. století, jejímž hlavním záměrem bylo připomenutí významné osobnosti meziválečného Československa, Antonína Švehly. Pořadatelem konference byl vedle Centra středoevropských studií a Masarykova ústavu a archívu Akademie věd také Úřad vlády České republiky (pozvánka (pdf) a program (pdf)). Záštitu nad konferenci přijal premiér České republiky Jiří Rusnok.
V osmi sekcích včetně úvodního panelu, které byly řazeny chronologicky, vystoupilo na třicet českých i zahraničních historiků, politologů a ekonomů. Konferenci doplnil bohatý společenský program, včetně oficiální zahájení konference v Hrzánském paláci. (tisková zpráva Úřadu vlády ČR o průběhu konference)
Na konferenci navázalo vydání vědecké monografie Agrarismus ve střední a východní Evropě 19. a 20. století (eds.:Jan Rychlík – Lukáš Holeček – Michal Pehr). Více o monografii si můžete přečíst zde.
- Praha a národní hnutí
Ve dnech 20. - 21. 6. 2013 proběhla mezinárodní konference Praha a národní hnutí. V jejím rámci se pracovníci CSES i zahraniční odborníci soustředili na téma národních hnutí, které již dlouhá desetiletí neoddiskutovatelně patří ke klíčovým tématům historie, sociologie či politologie a literární vědy a jejich hraničních aplikací. Konference – v intencích práce CSES – omezila téma národních hnutí na středoevropský prostor a úběžníkem všech úvah, referátů a diskusí byla Praha jako hypotetický střed určitého typu národního hnutí.
Konference byla rozdělena do tří sekcí: Praha mezi pangermanismem a panslavismem, Praha uprostřed Evropy, Praha jako inspirace. Na konferenci zaznělo 13 referátů a zúčastnilo se jí celkem 51 vědců a dalších zájemců o dané téma z řad odborné i laické veřejnosti.
- Ozvěny Stellenbosche
V pátek 14. prosince 2012 proběhl ve spolupráci s Národohospodářskou fakultou VŠE a Společností pro hospodářské a sociální dějiny jednodenní seminář Ozvěny Stellenbosche, který představil – až na jeden – všechny české a slovenské příspěvky, jež zazněly na XVI. světovém kongresu hospodářských historiků v létě toho roku (Program semináře zde) Všechny příspěvky, které na semináři zazněly, budou publikovány v monotematickém oddíle časopisu Hospodářské dějiny/Economic History. (http://www.hiu.cas.cz/cs/nakladatelstvi/periodika/hospodarske-dejiny.ep/)
- Albín Bráf: Politik, národohospodář a jeho doba
Ve dnech 20. a 21. září roku 2012 proběhla pod záštitou předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR paní Miroslavy Němcové a ve spolupráci s Národohospodářským ústavem J.Hlávky druhá konference Centra pod názvem Albín Bráf: politik, národohospodář a jeho doba. Záštitu nad konferencí převzala také města Třebíč a Roztoky a Nadační fond Albína Bráfa. Konference se konala v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a na Zámku J. Hlávky v Lužanech.
Konference si kladla jediný cíl: připomenout, že od smrti Albína Bráfa v roce 2012 uplynulo právě sto let a ukázat tuto osobnost v různých úhlech pohledu - jako národohospodáře, politika, poslance, představitele českého národního hnutí. Jeho dosah ve všech těchto oblastech byl totiž skutečně středoevropský. (Pozvánka a program ke stáhnutí zde)
Jak píše ve své zprávě o konferenci v časopise Politická ekonomie doc. Jitka Koderová: “Vystupujícím i účastníkům diskuse se podařilo postihnout všechny podstatné charakteristiky doby, v níž Albín Bráf žil a pracoval, stejně jako celou škálu oblastí, do nichž Bráf svou činností zasáhl a z nichž některé významně ovlivnil.” (J. Koderová, Připomenutí významného jubilea. In.: Politická ekonomie, 1/2013, s. 128-130 http://www.vse.cz/polek/abstrakt.php3?IDcl=888).
V průběhu dvou konferenčních dnů zaznělo 17 příspěvků, které vyšly v řadě studií Národohospodářského ústavu J. Hlávky na podzim 2013: A.Doležalová (ed), Albín Bráf: Politik, národohospodář a jeho doba. Národohospodářský ústav J. Hlávky 8/2013. Praha: Národohospodářský ústav J. Hlávky a CSES.
- Střední Evropa od minulosti k budoucnosti
Další významnou veřejnou aktivitou tohoto centra pak byla například konference Střední Evropa od minulosti k budoucnosti, která se uskutečnila ve dnech 19. – 20. ledna 2012.
Na konferenci navázalo vydání kolektivní monografie Střední Evropa na cestě od minulosti k budoucnosti.
Více o monografii si můžete přečíst zde:
Antonie Doležalová a kol.. Střední Evropa na cestě od minulosti k budoucnosti. Praha: Centrum středoevropských studií, společné pracoviště vysoké školy CEVRO Institut, o.p.s. a Masarykova ústavu a Archivu AV ČR, v.v.i., 2014. 377 stran. Ediční řada Centra středoevropských studií; svazek č. 1.ISBN 978-80-87782-37-8.
Kolektivní monografie se zabývá fenoménem střední Evropy v interdisciplinární perspektivě. Sleduje tři tematické roviny, které zahrnují střední Evropu jako historický koncept, jako součást Evropy a jako myšlenkový svět. Jednotlivé kapitoly se zaměřují na vymezení pojmu střední Evropa a jeho proměny, stejně jako na události formující středoevropský prostor či myšlenkové stereotypy ve středoevropském prostoru a tradici společenských věd a hnutí.
- Ředitelka Centra středoevropských studií Antonie Doležalová vystoupila v pořadu Českého rozhlasu 2 – Praha Čaj pro dva. Téma pořadu znělo: Baťa – český sen. Záznam si můžete poslechnout zde.
O vzniku centra si můžete přečíst zde.
Kontakt
PhDr. Petr Valenta, Ph.D.
ředitel
Jungmannova 17, 110 00 Praha 1
tel.: +420 221 506 777
email: petr.valenta@vsci.cz
www.cevroinstitut.cz