Publikace a média


Článek “China’s “Belt and Road” Economic Diplomacy in the Persian Gulf: Strategic Hedging amidst Saudi–Iranian Regional Rivalry”

Datum publikace: 14. srpna 2020

Radka Havlová z Centra blízkovýchodních vztahů (PCMR) CEVRO Institutu publikovala společně s Jeremym Garlickem z Vysoké školy ekonomické článek v Journal of Current Chinese Affairs s názvem „China’s “Belt and Road” Economic Diplomacy in the Persian Gulf: Strategic Hedging amidst Saudi–Iranian Regional Rivalry"

Článek naleznete ZDE.

Abstrakt:

Drawing on the literature on strategic hedging and adapting it to China’s use of economic diplomacy in the service of comprehensive national security goals within the regionalised foreign policy approach of the Belt and Road Initiative (BRI), we examine China’s approach to securing and expanding its interests in the Persian Gulf. To implement the trade and infrastructure connectivity goals of the BRI and to secure the continued flow of diversified energy supplies, China needs to boost relations with both regional powerhouses, Iran and Saudi Arabia, without alienating either of them or the regional hegemon, the United States.

The resulting strategy of strategic hedging is based in the Chinese approach to economic diplomacy, which utilises Chinese commercial actors in the service of national strategic objectives. Relations require careful and ongoing management if China is to achieve outcomes which benefit all sides while avoiding becoming entangled in the region’s intractable geopolitical problems.


Článek "Russia's Imprint in Iraqi Kurdistan: Rosneft's Ascendancy"

Datum publikace: 5. února 2020

Tomáš Kaválek z Centra blízkovýchodních vztahů (PCMR) CEVRO Institutu publikoval společně s Filipem Sommerem z Přírodovědecké fakulty UK článek v Middle East Policy s názvem „Russia’s Imprint in Iraqi Kurdistan: Rosneft’s Ascendancy.“

Článek naleznete ZDE.

Abstrakt:

In 2017-18, Russia’s Rosneft made a dramatic entrance into the oil and gas sector of the Kurdistan Region of Iraq by signing up to $5.3 billion worth of deals with the Kurdistan Regional Government. The KRG was facing economic problems and, at the same time, had long desired to develop its stagnant gas sector. Russia, having only a limited foothold in post-2003 Iraq, has become an important player in the KRI energy sector. This step came at a time when many argued that Russian engagement in the Middle East and North Africa “was essentially part of Moscow’s endeavor to return to the global geopolitical chessboard as a great power.”

It appears that one element of its actions across the region stands out: a systematic effort to play a part in gas projects that otherwise have the potential to undermine Russian dominance in supplying Europe with gas. Rosneft seems to be a principal agent in this undertaking.


Rozhovor: Dopady smrti Kásima Sulejmáního na situaci v Iráku

Datum publikace: 16. ledna 2020

Dopady zabití Kásima Sulejmáního na bezpečnostní a politickou situaci v regionu a zejména v Iráku okomentoval v rozsáhlém rozhovoru pro server DefenseNews.sk Tomáš Kaválek, ředitel Centra blízkovýchodních vztahů (PCMR).

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.


Rozhovor: Íránská odveta za zabití generála Sulejmáního

Datum publikace: 8. ledna 2020

Írán reagoval na zabití generála Sulejmáního raketovým útokem na koaliční základny v Iráku. Teherán uvedl, že se jednalo o proporcionální odpověď na americkou agresi. Je otázkou, jak po této odvetné akci zachová USA. Nastalou situaci, pravděpodobnost eskalace, nebo naopak deeskalace konfliktu mezi Washingtonem a Teheránem a dopad na stabilitu v Iráku popsal Tomáš Kaválek z Centra blízkovýchodních vztahů (PCMR) CEVRO Institutu v rozhovor pro Český rozhlas Plus.

Záznam rozhovoru si můžete poslechnout ZDE (čas od 15:22:50).


Rozhovor: Nikdy nekončící turecko-kurdský konflikt

Datum publikace: 9. prosince 2019

Kurdská otázka je v Turecku, ale i v širším regionu Blízkého východu stále palčivým aktuálním tématem, které ovlivňuje jak domácí, tak zahraniční politiku země. Kořeny a současný stav tzv. kurdského problému a konfliktu mezi tureckou vládou s Kurdskou stranou pracujících (PKK) i v kontextu dění v Sýrii popsal Tomáš Kaválek z PCMR v rozsáhlém rozhovoru pro DefenceNews.sk.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.


Policy Paper: Protesty v Libanonu: Obnovení libanonské jednoty

Datum publikace: 19. listopadu 2019

Dne 17. října propukly napříč Libanonem protesty. Hlavním požadavkem demonstrantů je rezignace současné politické elity. Desetisíce lidí se v libanonských městech sešly pod libanonskou vlajkou a hymnou, nikoli pod hlavičkou politických stran či náboženské příslušnosti. Protesty nadále pokračují a neztrácejí dech navzdory rezignaci premiéra Saada al-Haririho a jeho vlády a slibům ekonomických a politických reforem.

Přečtete si více o dění v Libanonu v našem policy paperu (v angličtině) od Jany Samadové.


Rojava, Kurdové, americké stažení a turecká invaze: Zrada, zlo a nerozum?

Datum publikace: 11. listopadu 2019

Turecký vpád do Sýrie na východ od Eufratu následovala chaotická prohlášení americké administrativy, zejména prezidenta Trumpa a nakonec i odchod většiny amerických sil z oblasti. Toto rozhodnutí vyvolalo silné emoce, obraz americké zrady kurdských spojenců a bezdůvodné turecké agrese. Po dohodě ze Soči mezi prezidentem Putinem a jeho tureckým protějškem Erdoğanem uzavřené 22. října je patrné, že nastalé vakuum vyplnili syrský režim a Rusko. Washington tak podle mnohých neuvážlivě přenechal vliv v severovýchodní Sýrii Moskvě.

Celý komentář si můžete přečíst ZDE.


Kurdská administrativa v Sýrii uzavřela dohodu s režimem a Ruskem v pokusu o zastavení tureckého postupu

Nová dohoda mezi kurdskou administrativou v Sýrii, Asadovým režimem a Ruskem byla pro Kurdy otázkou přežití a je jednou z naději, jak alespoň zabrzdit další turecký postup. Situaci pro Hospodářské noviny okomentoval Tomáš Kaválek, ředitel Centra blízkovýchodních vztahů (PCMR). 

Článek si můžete přečíst ZDE.


Turecká operace v Sýrii pokračuje s ohlášeným americkým stahováním a dohody mezi Kurdy a Damaškem

Datum publikace: 14. října 2019

Turecká operace v severovýchodní Sýrii pokračuje navzdory mezinárodní kritice. Američané oznámili záměr stáhnout všechny vojáky ze severu Sýrie. Kurdské vedení se uchýlilo k jednání s režimem v Damašku a Ruskem, na základě kterého se mají do oblasti přesunovat syrské vládní jednotky. Současnou situaci, kroky Ankary a možné další scénáře vývoje okomentoval v pořadu Pro a proti na Český rozhlas Plus Tomáš Kaválek, ředitel Centrum blízkovýchodních vztahů (PCMR).

Záznam si můžete poslechnout ZDE.


Teprve se ukáže, jestli nechají USA Kurdy v Sýrii napospas

Datum publikace: 14. října 2019

Nechá USA kurdské spojence napospas? Situaci v souvislosti s tureckou operací v severovýchodní Sýrii a možné scénáře dalšího vývoje popsal v podrobném rozhovoru pro iRozhlas.cz Tomáš Kaválek, ředitel Centra blízkovýchodních vztahů (PCMR).

Rozhovor si můžete přečíst ZDE.


Debata "Ženy a děti Islámského státu"

Datum publikace: 9. října 2019

Centrum blízkovýchodních vztahů vysoké školy CEVRO Institut (Prague Centre for Middle East Relations, PCMR) uspořádalo veřejnou debatu na téma „Ženy a děti Islámského státu“. Akce se uskutečnila v pondělí 7. října 2019 od 19:00 do 20:30 hodin v atriu vysoké školy CEVRO Institut (Jungmannova 17, Praha 1). Novinářky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová diskutovaly na základě svých zkušeností ze Sýrie a Iráku fenomén žen a dětí Islámského státu v Iráku a Sýrii (ISIS). Debatu moderoval Tomáš Kaválek, ředitel Centra blízkovýchodních vztahů (PCMR).

Na videozáznam z akce se můžete podívat ZDE.


Turecko hrozí invazí do severovýchodní Sýrie proti kurdsko-arabským spojencům USA v boji ISIS

Datum publikace: 8. října 2019

Prezident Donald Trump oznámil stažení ze severovýchodní Sýrie, kde americké jednotky podporovaly kurdsko-arabské Syrské demokratické síly v boji proti ISIS. Překvapivý krok prezidenta Trumpa přichází v momentě, kdy turecký prezident Erdoğan hrozí invazí do hraničních oblastí severovýchodní Sýrie. Množí se hlasy kritizující ponechání kurdských spojenců na pospas Turecku. Rétorika americké administrativy je však chaotická a nadále není jasné, v jaké podobě, v jakém rozsahu a či vůbec ke stažení sil USA i turecké operaci dojde.

Překotný vývoj v severovýchodní Sýrii a jeho možné implikace okomentoval pro Radiožurnál ředitel Centra blízkovýchodních vztahů Tomáš Kaválek

Záznam si poslechněte ZDE.


Policy Paper: Násilné protesty propukly v Iráku a oslabují premiéra Adela Abdul Mahdiho

Datum publikace: 8. října 2019

Dne 1. října propukly v Iráku masové násilné protesty, které již stály více než sto životů. Demonstranti primárně požadují zlepšení veřejných služeb, zakročení proti korupci a vytvoření nových pracovních míst. Tento vývoj oslabuje premiéra Adela Abdul Mahdiho a odvádí pozornost od plánovaných systematických reforem včetně získání větší státní kontroly nad pro-íránskými elementy milic Hashd al-Shaabi.

Přečtete si více v našem policy paperu od Tomáš Kaválka.


V Ankaře proběhl summit mezi Ruskem, Íránem a Tureckem

Datum Publikace: 18. září 2019

Další kolo astanských jednání mezi Ruskem, Íránem a Tureckem. Všechny tři země sledují v Sýrii odlišné zájmy nejen s ohledem na osud poslední bašty rebelů v Idlíbu. I kdyby ke vzájemné dohodě došlo, trvající řešení války v Sýrii bude vyžadovat komplexní dohodu i za účasti dalších hráčů a to zejména USA. Summit v Ankaře komentoval pro RTV.sk Tomáš Kaválek z Centrum. Záznam si můžete poslechnout zde (od 21. minuty): https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13982/198317


Premiér Babiš navštívil Turecko, kde se setkal s prezidentem Erdoğanem

Datum publikace: 4. září 2019

Hlavním tématem návštěvy byla otázka nedokončené  hnědouhelné elektrárny Yunus Emre, do které ČR investovala až 12 miliard Kč. Babiš rovněž jednal s tureckým prezidentem o situaci dvou Čechů Markéty Všelichová a Miroslava Farkase odsouzených za členství v kurdských Lidových obranných jednotkách (YPG), které Ankara považuje za teroristickou organizaci. Návštěvu pro Aktuálně.cz okomentoval Tomáš Kaválek z Centra blízkovýchodních vztahů CEVRO Institutu. Článek si můžete přečíst zde: http://bit.ly/babis-turecko