PCTR blog

Alexandr Vondra a jeho článek ke Kauze Fajád pro Svobodné fórum
Nechci si představovat, jak se teď spí americkému velvyslanci v Praze, který před časem prosadil historicky jedinečné vydání Kevina Dahlgrena české justici, a teď musí ve Washingtonu vysvětlovat, proč se mu Češi odvděčili tímto způsobem. A neumím si vůbec představit, jak služby našich spojenců (USA a Británií počínaje, a Izraelem konče), až se podrobně seznámí s tím, co se skutečně odehrálo, budou připraveny v příštích letech s našimi zpravodajci dál spolupracovat. Blbost, neschopnost a nespolehlivost se totiž nezapomíná. Celý článek naleznete zde (5. 2. 2016)

Kdo zachrání západní civilizaci?
„Západ se musí vzpamatovat, začít sám u sebe.“ Jak má ale Západ začít u sebe? A s čím má začít? Přečtěte si rozhovor bývalého ředitele PCTR Alexandra Vondry pro časopis Kontexty. 

Západ mezi Tureckem a Ruskem
Hrozí nám bezprostředně další světový válečný konflikt, nebo můžeme být prozatím klidní? Jaký máte názor na současné vztahy mezi Tureckem a Ruskem? Přečtěte si zajímavý komentář bývalého ředitele PCTR Alexandra Vondry, zveřejněný v časopise Týden, který se věnuje právě tomuto tématu.

Investice a zajišťování personálního stavu MO ČR
Další vydání Čtrnáctideníku (http://goo.gl/N4Xe93), tentokrát věnovaný investicím a personální situaci na MO ČR, který zpracoval projektový manažer CEVRO a tajemník PCTR Luděk Jiráček.

Česká zahraniční politika během operace Ochranné ostří
Izrael je země, se kterou máme nadstandardní vztahy. Na druhou stranu můžeme z české strany zpozorovat přešlapy, kterých by se měli vrcholní představitelé v budoucnu vyvarovat. O jednom z nich se můžete dočíst v aktuálním čísle Čtrnáctideníku (http://goo.gl/36hyy4), který zpracoval projektový manažer CEVRO a tajemník PCTR Luděk Jiráček.

Evropské Německo, anebo německá Evropa?
Komentář  bývalého ředitele PCTR Alexandra Vondry pro Týdeník Echo (9. října 2015)

Alexandr Vondra natvrdo: Merkelová zve další miliony lidí do Evropy. Západ se zbláznil. Soutěží se, kdo je větší humanista a dříve se vyfotí s uprchlým dítětem
Rozhovor pro Parlamentní listy naleznete zde (11. 9. 2015)

Alexandr Vondra a jeho analytický článek pro Pravý břeh na téma "Evropa páchá sebevraždu"
Systém závazných kvót chce toto suverénní právo každé členské země EU zrušit. Naše vláda zatím zavedení závazných kvót správně odmítala. Uvidíme, jak ji tato schopnost dlouho vydrží a držme ji v tomto ohledu palce. Je to nejen v zájmu nás tady v Česku, ale i v zájmu celé Evropy. Páchá-li Německo sebevraždu, nic s tím asi neuděláme. Ale pokud má páchat i sebevraždu celé EU, je to i naše věc. Celý článek naleznete zde (4. 9. 2015)

Alexandr Vondra v rozhovoru pro On War | On Peace hovořil o jeho působení na MO ČR a samotné práci na Bílé knize o obraně  
Cítil jsem to jako poslání. Věděl jsem, že nastupuji v těžké době, že tím nic nezískám a naopak hodně ztratím, ale nelituju ničeho. Byla to skvělá zkušenost s úžasnýma lidma. Co chtít víc, než pracovat pro ty, kteří jsou ochotni pro tuhle republiku nasadit život, tedy to nejcennější, co člověk má. Celý rozhovor naleznete zde (31. 8. 2015)

Luděk Jiráček a jeho článek v rámci činnosti pro CEVRO: Zahraniční politika Obamovy administrativy
Je absolutně neakceptovatelné ze strany USA: (1) přehlížení potlačování lidských práv v Rusku včetně jeho expanzívní politiky; (2) slabý postoj vůči autoritářské Číně, která porušuje lidská pravá a provádí agresivní expanzivní politiku; (3) upřednostňování obchodních vztahů s nedemokratickými zeměmi Latinské Ameriky, namísto podpory lidských práv v těchto zemích; a (4) přehlížení používání chemických zbraní Asadem v Sýrii. Celý článek naleznete zde (23. 6. 2015)

Alexandr Vondra a jeho komentář o uprchlické krizi a vývoji na Ukrajině pro PL
Je naprosto správné odmítnout kvóty. Je to naprosto špatná politika a Evropská komise to nemá co řídit. Stanovit si, koho do naší země přijmeme a koho ne, je naše suverénní právo. Alexandr Vondra, ředitel Centra transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut, v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz (15. 6. 2015) otevřeně komentuje současnou uprchlickou krizi. A jaký je Váš názor na tuto problematiku?

Komentář ředitele Alexandra Vondry k vyjádření prezidenta Miloše Zemana o zapojení Rusko do Východního partnerství
Rusko by podle Miloše Zemana mělo uvažovat, zda se stane součástí projektu Východní partnerství. Členství se už Moskvě kdysi nabízelo, řekl český prezident novinářům před začátkem druhého dne jednání summitu Partnerství v Rize. Něco takového popřel Alexandr Vondra, ředitel PCTR. V článku se dočtete mj. o schůzce Miloše Zemana s předsedou Evropské komise Jean-Claude Junckerem a vyslechnete názor Michaela Romancova k již proběhlému summitu v Rize. Celý článek naleznete zde (22. 5. 2015)

Alexandr Vondra v rozhovoru pro Parlamentní listy: Západ s Ruskem málo mluví
Alexandr Vondra v rozhovoru pro Parlamentní Listy uvedl, že nelze tolerovat novou ruskou rozpínavost směrem na západ. Zmínil se také o smrtícím koktejlu, který nám prý kabinet chystá na omezení svobody. Celý rozhovor naleznete zde (15. 5. 2015)

Alexandr Vondra v rozhovoru pro EuroZprávy.cz: Zemana v Moskvě budeme sledovat
Ředitel PCTR Alexandr Vondra se v rozhovoru pro EuroZprávy.cz zmiňuje nejen o Zemanově cestě do Moskvy, ale také o dění na východě Ukrajiny, americkém vojenském konvoji či průjezdu ruských motorkářů. Celý rozhovor naleznete zde (5. 5. 2015)

Alexandr Vondra zavzpomínal na perličky z první cesty Václava Havla do Izraele (Parlamentní listy)
Ředitel PCTR, Alexandr Vondra, pro Parlamentní Listy připomněl, že Václav Havel ve svém novoročním prezidentském projevu v roce 1990 uvedl tři věci, které pokládal za důležité v rámci mezinárodních vztahů: setkat se s dalajlámou, s papežem a obnovit izraelsko-české diplomatické vztahy. Celý rozhovor naleznete zde (29. 4. 2015)

Alexandr Vondra v rozhovoru pro Parlamentní listy: Zeman jde za znovuzvolením. Drží v akci své skalní jádro, červené karty mu prospívají. Dobře se baví a rok před volbami nás takto překvapí...
„NATO je obranná aliance, která chrání své členy před ozbrojeným útokem. Poslední léta ukazují, že největší vojenská rizika směřují právě z východu. Proto si dlouhodobě myslím, že by se měla obranná infrastruktura více posunout tímto směrem.“ Celý rozhovor naleznete zde (14. 4. 2015).

Tajemník PCTR Luděk Jiráček a jeho článek v rámci činnosti pro CEVRO: Vnímání bezpečnosti v ČR
Jsme pesimističtí, máme obavy z budoucnosti, národnostních menšin, Ruské federace, Islámského státu a uvědomujeme si, jakým hrozbám čelíme. Na druhou stranu nás témata spjatá s bezpečnostní politikou nezajímají a nejsme ochotni investovat více financí na eliminaci samotných rizik, a to i přes to, že půl dne cesty z naší země na východ probíhá válka. Celý článek naleznete zde (17. 3. 2015)

Alexandr Vondra ve vysílání ČT24 (HYDE PARK)
"Ano, já se považuji za spojence Spojených států. Já jsem rád, že jsme s Američany v rámci NATO. Američané na rozdíl od všech těch, kteří nás v minulosti okupovali, tady nikdy žádné územní nároky neměli, nemají a ani mít nebudou… Já se označuji za atlantistu. Já chci, aby kotva české bezpečnosti byla v Atlantiku a ne na Sibiři,“ uvedl ředitel PCTR Alexandr Vondra ve vysílání ČT24 (HYDE PARK, 10. 3. 2015).

Dr. Alexandr Vondra v rozhovoru pro Svobodné fórum: Stoupenci Západu nesmí být v defenzivě
Vstupujeme do éry, kdy hrozí, že jih Evropy bude rudý a komunistický, sever nám zhnědne, ve Francii ovládnou diskurz muslimové a Britové odejdou, protože se na to nebudou chtít dívat. Rusové se nasunou dovnitř a nám zas hrozí, že je půlka českého národa bude vítat. Té druhé pak nezbude než utéct nebo se s tím nějak smířit. Američané se na to jen dívají. Celý rozhovor naleznete zde. (3. 3. 2015)

Ředitel PCTR Alexandr Vondra pro Pravý břeh: Havel, Gorbačov a jejich schůzka před 25 lety
Atmosféra mezi oběma politiky se uvolnila a Havlovi umožnila přejít do finále. Z tašky vytáhl dýmku míru, kterou dostal několik dní předtím od amerických Indiánů, a předal ji jako dárek Michailu Sergejevičovi s doporučením, aby ji během příštího summitu s prezidentem Bushem vykouřili na znamení světového míru. Celý článek naleznete zde (27. 2. 2015)

Tajemník PCTR Luděk Jiráček a jeho článek v rámci činnosti pro CEVRO: Ukrajinská krize - včera, dnes a zítra (speciál)
Článek o tématech spojených s ukrajinskou krizí, který obsahuje velmi otevřený rozhovor s Ukrajincem, který byl donucen svoji zem a rodinu opustit… „můžeš bojovat, když máš zdroje a možnosti, ale my nic nemáme. Měli bychom se bránit, ale v tuto chvíli posíláme lidi jenom na smrt, jako to dělal Stalin." Celý článek naleznete zde (3. 2. 2015)

Ředitel PCTR Alexandr Vondra pro Echo24.cz: Nový řecký ministr financí si nebere servítky
Berlín a státy evropského severu jsou v těžké situaci. Buď Řecku ustoupí, čímž zvýší morální hazard a poskytnou munici do voleb levicovým radikálům v dalších zemích... Anebo řecké návrhy odmítnou a Rusové si vybudují předpolí v Egejském moři." Celý článek nalzenete zde (28. ledna 2015)

Ředitel PCTR Alexandr Vondra se zúčastnil diskusního Salonu Týdeníku Echo
Jaká je předběžná bilance Majdanu na Ukrajině? Vyšel Vladimir Putin z této konfrontace vítězně, nebo oslabený? A co Rusko, zvětšilo se v očích Západu v nafouknutého strašáka, nebo je to stát na pokraji zhroucení? Na tyto a další otázky naleznete odpovědi v aktuálním vydání Týdeniku ECHO (23. ledna 2015).

Ředitel PCTR Alexandr Vondra pro Lidové noviny: Evropské jedenácté září
Útok džihádistů proti redakci Charlie Hebdo je bezpochyby francouzským 11. zářím. Nemá cenu srovnávat počty obětí – sedmnáct v Paříži oproti třem tisícům v New Yorku. Důležité jsou symboly. Terčem teroristů za oceánem byla Dvojčata a Pentagon jako symboly amerického kapitalismu a vojenské síly. Terčem ataku v Paříži byl satirický týdeník v zemi, která dala světu Voltaira, prvního satirika moderní doby. (Mimochodem – už se málo ví, že nejskandálnější, ale ve své době nejoblíbenější Voltairovou divadelní hrou byl „Mohamed“, která proroka líčí jako fanatika a šarlatána.) Byl to útok – jak jsme správně pochopili – na svobodu slova. Tedy na voltairovské: „Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale do smrti budu bránit vaše právo to říkat“. Celý článek naleznete zde.


Jan Jireš (bývalý ředitel PCTR) 

 • Jan Jireš, ředitel Centra transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut, byl citován v článku o afghánské misi NATO, zveřejněném 20.11. 2010 na serveru Idnes.cz. Článek se můžete přečíst zde.
 • Jan Jireš, ředitel Centra transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut, vystoupil večer 19.11. 2010 v pořadu České televize Události, komentáře. Tématem vystoupení byl probíhající summit NATO v Lisabonu a přijetí nové alianční strategické koncepce. Záznam pořadu je možné shlédnout zde.
 • Jan Jireš, ředitel Centra transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut, poskytl rozhovor serveru Idnes.cz, věnovaný summitu NATO v Lisabonu a některým z klíčových otázek, kterým NATO čelí. Rozhovor byl zveřejněn 19.11. 2010 a můžete si jej přečíst zde. V souvislosti se zahájením summitu publikoval server Idnes.cz tentýž den také shrnující článek, který obsahoval některé citace z rozhovoru. Článek si můžete přečíst zde.
 • Jan Jireš, ředitel Centra transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut publikoval 4. listopadu 2010 v Hospodářských novinách text hodnotící dosavadní zahraniční politiku prezidenta Obamy, především v souvislosti s transatlantickými vztahy. Zároveň se článek věnuje dopadům právě proběhnuvších kongresových voleb na budoucnost Obamovy zahraniční politiky. Plné znění článku s názvem „A kdo je vlastně Barack Obama“ si můžete přečíst zde.
 • Na webu Ministerstva obrany ČR byl dne 26. října 2010 zveřejněn článek ředitele PCTR týkající se přípravy Bílé knihy o obraně. Článek si můžete přečíst zde.
 • Dne 14. října vyšel Hospodářských Novinách článek Daniela Anýže o aktuální situaci NATO a přípravě nové alianční strategické koncepce. Příspěvek mimo jiné zmiňuje i právě dokončený projekt Nová strategická koncepce NATO: zájmy a priority České republiky a jeho závěrečný seminář, který proběhl 29. září na půdě CEVRO Institutu. Projekt byl koordinován Centrem transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut. Článek si můžete přečíst zde.
 • Server Idnes.cz informoval ve svém článku ze 4. října 2010 o projektu Nová strategická koncepce: zájmy a priority ČR, jehož koordinátorem bylo Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut. Článek s názvem „České nevládní organizace mají šanci ovlivnit budoucnost NATO“, ve kterém byl citován i ředitel PCTR Jan Jireš, si můžete přečíst zde.
 • O jmenování Jana Jireše členem odborné komise pro přípravu Bílé knihy o obraně informoval ve svém článku ze 16. září 2010 deník MF Dnes. Článek si můžete přečíst zde. Další článek na stejné téma najdete zde. Tématu se věnovaly také Hospodářské noviny zde a týdeník EURO zde.
 • Jan Jireš, ředitel Centra transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut, publikoval dne 9. srpna 2010 na serveru NATOAKTUAL článek o dosavadním průběhu přípravy nové strategické koncepce NATO a o české debatě k tomuto tématu. Článek s názvem „Příprava nové strategické koncepce po poločase a česká debata“ si můžete přečíst zde.
 • Jan Jireš, ředitel Centra transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut, byl citován v blogu Eastern Approaches, který je součástí internetové verze časopisu The Economist. Autorem blogu je korespondent Economistu ve Střední Evropě a autor několika knih (mimo jiné o rusko-evropských vztazích) Edward Lucas. Blog is můžete přečíst zde.
 • Jan Jireš, ředitel Centra transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut, přispěl svým komentářem do speciálního čísla magazínu Central Europe Digest, který vydává washingtonský think-tank Center for European Policy Analysis (CEPA). CEPA je jediný zahraničněpolitický think-tank ve Washingtonu, který se specializuje na Střední Evropu a její vztahy s USA. Ve svém komentáři se Jireš věnuje především zahraničněpolitickým profilům tří stran, které jednají o vytvoření pravostředové koalice, a perspektivám česko-amerických vztahů. Speciální číslo Central Europe Digest vyšlo 21. června 2010 a celé si ho můžete stáhnout zde. Samostatný text Jana Jireše si můžete přečíst zde na stránce CEPA.
 • Jan Jireš, ředitel Centra transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut, publikoval 16. června 2010 článek v Hospodářských novinách o současných finančních problémech NATO a o návrhu strany Věci veřejné transformovat armádu ČR do podoby čistě expedičního sboru, který nebude mít žádné kapacity v oblasti teritoriální obrany. Článek v plném znění si můžete přečíst zde.
 • Jan Jireš, ředitel Centra transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut, přispěl svými názory a postřehy do rozsáhlého článku, který vyšel v úterý 8.6. 2010 v deníku E15 v příloze Parlament & Byznys. Text se věnoval strategickým výzvám a hrozbám, kterým pravděpodobně bude v následujících desetiletích Česká republika čelit. Kromě toho kriticky hodnotil úroveň dlouhodobého strategického pánování v ČR. Rozšířenou verzi textu „Co může ohrozit budoucnost ČR“ si můžete přečíst zde.
 • 14. června 2010 publikoval deník Právo komentář věnovaný tvorbě české zahraniční a bezpečnostní politiky a nutnosti zkvalitnit českou zahraničněpolitickou diskusi, který cituje ředitele PCTR Jana Jireše. Článek s názvem "Chtělo by to ,Bezděkovu' komisi i k zahraniční politice" si můžete přečíst zde.
 • Ředitel Centra transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut Jan Jireš komentoval pro Lidové noviny nutnost zahraničněpolitického konsensu mezi hlavními českými stranami. Komentář vyšel v pátek 4. června 2010 v rubrice Diskuse. Přečíst si jej můžete zde.
 • Jan Jireš, ředitel Centra transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut, vystoupil 7. března 2010 na stanici Český rozhlas 6 v pořadu Téma. Pořad byl věnován různým podobám neutrality a neutralitní politiky v mezinárodních vztazích. Jan Jireš se v pořadu zabýval mimo jiné vztahem mezi neutralitou v době války a permanentní neutralitou, předpoklady efektivního zajištění neutrality, historií neutrality ve dvacátém století, vývojem chápání neutrality v Evropě po studené válce a vztahem mezi neutralitou a národní identitou.
 • Politolog a ředitel Centra transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut publikoval v Lidových novinách svůj text věnující se finsko-sovětské "zimní válce" a jejím důsledkům pro poválečný vývoj Finska. Jan Jireš v této souvislosti mimo jiné připomíná vůli Finů po zachování demokratického politického režimu či vyjednávací schopnosti tehdejší politické elity. Autor situaci Finska srovnává s poválečným děním v zemích střední Evropy, včetně někdejšího Československa. Celý text je k dispozici zde.