Události a akce

Plánované události a akce


 


Proběhlé události a akce


Veřejná debata: Jak světové mocnosti, regionální armády a teroristické organizace formují Blízký východ 21. století?

 

Centrum blízkovýchodních vztahů (PCMR) CEVRO Institutu uspořádalo veřejnou debatu s dlouholetým izraelským zpravodajským důstojníkem Shmuelem Barem s názvem „Jak světové mocnosti, regionální armády a teroristické organizace formují Blízký východ 21. století?“ Debata proběhla ve čtvrtek 20. února 2020 od 17:00 do 18:30 v atriu Vysoké školy CEVRO Institut (Jungmannova 17, Praha 1).

Shmuel Bar přiblížil dynamiku takzvané „Nové Velké hry“ v regionu Blízkého a Středního východu z pohledu dlouholetého izraelského zpravodajského důstojníka. Debatu moderoval Tomáš Pojar, prorektor pro zahraniční vztahy Vysoké školy CEVRO Institut.

Akce se konala za podpory International Institute for Counter-terrorism na IDC Herzliya.

Pracovním jazykem setkání byla angličtina, bylo však zajištěno simultánní tlumočení do češtiny.

Více informací a galerii naleznete ZDE.


Islám a Západ: Beseda s Edem Husainem

 

 

 

 

 

 

 

Centrum blízkovýchodních vztahů (PCMR) CEVRO Institutu uspořádalo akci, kterou pořádá Skupina Evropských konzervativců a reformistů (EKR). EKR uspořádá veřejnou debatu a názvem Islám a Západ. Besedy se zúčastnil Ed Husain a byla moderována europoslancem Janem Zahradilem. Akce se bude konala ve čtvrtek 6. února od 17:00 v atriu Vysoké školy CEVRO Institut (Jungmannova 17, Praha 1).

Ed Husain (nar. 1974) je přední britský a světový expert na otázky radikálního islamismu, pravidelný komentátor v hlavních světových médiích (CNN, Fox, BBC, FT, NYT), autor knih The Islamist a House of Islam.

V současnosti působí v blízkovýchodním programu amerického Wilson Center a v britském think-tanku Civitas. Je poradcem několika vlád v otázkách národní bezpečnosti a spolupracovníkem britského ministerstva zahraničí.

Spoluzakládal též známý britský protiextremistický think-tank Quilliam a pracoval v americkém Council on Foreign Relations. Jeho doktorskou práci vedl nedávno zesnulý Sir Roger Scruton.

 

Pracovním jazykem byla angličtina, bylo zajištěno tlumočení do českého jazyka.

Více informací naleznete ZDE.


Public debate "Turkey-EU Relations: Never Ending Story?"

Date of publication: February 1, 2020

Prague Centre for Middle East Relations (PCMR) of CEVRO Institute organized a public debate “Turkey-EU Relations: Never Ending Story”. The event was held on Thursday, January 30, 2020, 17:00-18:30 at the atrium of CEVRO Institute (Jungmannova 17, Prague 1).

Professor Erhan Doğan, a lecturer and researcher from Marmara University in Istanbul and Karolína Lahučká, analyst of Research Centre of the Association for International Affairs (AMO) in Prague are going to discuss recent development in Turkey-European Union relations. The lecture is also going to take a closer look into contemporary views on shifts in Turkish foreign policies with respect to its ties to the European countries, the US, Russia and Ankara’s engagement in the Middle East. The debate will be moderated by Tomáš Kaválek, Director of Prague Centre for Middle East Relations (PCMR) of CEVRO Institute.

Please find more information and the gallery HERE.


Uzavřený kulatý stůl o vztazích mezi Tureckem a EU s profesorem Erhanem Doğanem

Datum publikace: 1. února 2020

Dne 29. ledna uspořádalo Centrum blízkovýchodních vztahů (PCMR) CEVRO Institutu uzavřený expertní kulatý stůl se profesorem Erhanem Doğanem z Department of Political Science and International Relations Marmara University v Istanbulu. Tématem setkání byl současný stav vztahů mezi Tureckem a Evropskou unií a v širším kontextu změny v turecké zahraniční politice.


Veřejná debata „Motiv a důsledky zabití Kásima Sulejmáního“

Institut pro politiku a společnost ve spolupráci s Centrem blízkovýchodních vztahů (PCMR) CEVRO Institutu uspořádal veřejnou debatu s názvem „Motiv a důsledky zabití Kásima Sulejmáního“. Akce proběhla ve čtvrtek 23. ledna 2020 od 17:00-19:00 v prostorách Vysoké školy CEVRO Institut (Jungmannova 17, Praha 1).

Na akci vystoupili jako řečníci Jaroslav Bžoch, místopředseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Ondřej Veselý, předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Tomáš Pojar, bezpečnostní analytik, CEVRO Institut, Jan Fingerland, komentátor, Český rozhlas a Petr Boháček, analytik Výzkumného centra, Asociace pro mezinárodní otázky. Moderátorem debaty je Roman Máca, analytik Institutu pro politiku a společnost.

Likvidace velitele jednotek Quds Íránských revolučních gard Kásima Sulejmáního přinesla do velmi nestabilní oblasti Blízkého východu další vlnu napětí. Sulejmání byl v Bagdádu na rozkaz prezidenta Trumpa zabit střelou z amerického bezpilotního letounu. Jaký byl motiv a co Donald Trump sleduje likvidací Sulejmáního? Šlo mu opravdu o bezpečnost amerických občanů nebo se snaží získat politické body pro nadcházející prezidentské volby? Může situace dále eskalovat nebo se uklidní a bude pokračovat dlouhodobý status quo? Jak se k věci staví Izrael, Saudská Arábie, Rusko, Turecko a EU? Existují aktéři, kterým vyhrocený stav vyhovuje? Jaké ekonomické dopady bude mít vzniklá situace?

Videozáznám z akce naleznete ZDE.

Na galerii se můžete podívat ZDE.


Uzavřený kulatý stůl se Susannou Terstal, EU SR for the Middle East Peace Process

Datum publikace: 2. prosince 2019

Dne 29. listopadu 2019 uspořádalo Centrum blízkovýchodních vztahů (PCMR) uzavřený expertní kulatý stůl se Susannou Terstal, EU Special Representative for the Middle East Peace Process. Tématem setkání byl současný vývoj v regionu ve vztahu k arabsko-izraelskému konfliktu a jeho řešení. Předmětem debaty byla také současná vnitropolitická dynamika v Izraeli a situace na Západním břehu Jordánu a v Gaze.


Debata "Hizballáh: Globální hrozba: Případ aktivit teroristické organizace v Německu"

Centrum blízkovýchodních vztahů vysoké školy CEVRO Institut (Prague Centre for Middle East Relations, PCMR) uspořádalo veřejnou debatu na téma “Hizballáh: Globální hrozba. Případ aktivit teroristické organizace v Německu”. Akce se uskutečnila ve středu 6. listopadu 2019 od 17:00 do 18:30 hodin v atriu vysoké školy CEVRO Institut (Jungmannova 17, Praha 1).

Izraelští experti Ron Prosor a Daniel Cohen z Abba Eban Institute for International Diplomacy na Interdisciplinary Center (IDC) Herzliya prezentovali výsledky svého výzkumu, který mapuje nelegální aktivity Hizballáhu na globální úrovni obecně a zejména pak v Evropě. Debatu uvedl moderoval Tomáš Pojar, prorektor pro zahraniční vztahy a další vzdělávání CEVRO Institutu.

Přednáška nastínila současnou podobu zahraničních operací Hizballáhu a bezpečnostní hrozby z nich plynoucí. Kriminální sítě Hizballáhu jsou rozšířeny po Evopě a generují stovky milionů dolarů nelegálních zisků za účelem financování svojí činnosti.Podstatná část kriminálních aktivit Hizballáhu probíhá na území Evropské unie, zejména Německa a Francie, přičemž Paříž ani Berlín doposud nepovažují Hizballáh za teroristickou organizaci. Přednáška proto uvedla případovou studii aktivit Hizballáhu v Německu.

Více informací a galerii naleznete ZDE.


Debata „Ženy a děti Islámského státu“

Datum a místo konání akce: pondělí 7. října 2019, 19:00-20:30, atrium VŠ CEVRO Institut (Jungmannova 17, Praha 1)

Centrum blízkovýchodních vztahů vysoké školy CEVRO Institut (Prague Centre for Middle East Relations, PCMR) uspořádalo veřejnou debatu na téma „Ženy a děti Islámského státu“. Akce se uskutečnila v pondělí 7. října 2019 od 19:00 do 20:30 hodin v atriu vysoké školy CEVRO Institut (Jungmannova 17, Praha 1). Novinářky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová budou na základě svých zkušeností ze Sýrie a Iráku diskutovat fenomén žen a dětí Islámského státu v Iráku a Sýrii (ISIS). Debatu moderoval Tomáš Kaválek, ředitel Centra blízkovýchodních vztahů (PCMR).

Více informací o proběhlé akci a galerii najdete ZDE.

Na videozáznam z události se můžete podívat ZDE.